دانلود فایل جداول استاندارد نمونه برداری MIL STD 414 – جداول استاندارد نمونه گیری معتبر در الزامات سازه گستر سایپا SSQR

شرکت مهندسی و تأمین قطعات سایپا یعنی سازه گستر، سازندگان و تأمین کنندگان قطعات خودرو را در الزامات سیستم مدیریت کیفیت تأمین کنندگان با عنوان SSQR ملزم کرده تا برای نمونه برداری محموله در کنترل ورودی، بازرسی حین فرآیند انباشته در خط تولید و همچنین کنترل کیفیت محصول نهایی، مطابق جداول استاندارد نمونه برداری MIL STD 414 اقدام نمایند.

الزامات سیستم یکپارچه مدیریت کیفیت تأمین کنندگان گروه سایپا – SSQR

در بند ۷-۱-۲- الزامات سیستم یکپارچه مدیریت کیفیت تأمین کنندگان گروه سایپا – SSQR ، به این صورت آمده است :

۷-۱-۲- معیارهای پذیرش

معیارهای پذیرش باید توسط سازمان تعریف گردد و هر گاه لازم باشد به تأیید مشتری برسد. برای نمونه برداری داده های وصفی، سطح پذیرش باید نقص صفر در نظر گرفته شود. (به بند ۸-۲-۳-۱ رجوع شود)

۷-۱-۲-۰-۱- جداول نمونه گیری

سازمان باید برای نمونه گیری داده های کمی از جداول MIL STD 414 و برای نمونه گیری داده های وصفی از جداول Zero Defect استفاده نماید.

یادآوری SQR3

در شرایط تولید پی در پی در مرحله تولید انبوه محصولات، تعداد نمونه ها بایستی با توجه به تیراژ تولید، قابلیت فرآیند و اهمیت مشخصه بر اساس جداول نمونه گیری MIL STD 414 و Zero Defect تعیین گردد. تناوب نمونه ها بایستی با توجه به امکان پذیری برای تعیین تکلیف محموله های مشکوک تعیین گردد. برای راهنمایی بیشتر به ضمیمه شماره یک – SPAS ، مراجعه شود.

الزامات سیستم یکپارچه مدیریت کیفیت تأمین کنندگان گروه سایپا - SSQR

الزامات سیستم یکپارچه مدیریت کیفیت تأمین کنندگان گروه سایپا – SSQR

 SPASالزامات سیستم تأیید و تصویب قطعه تأمین کنندگان گروه سایپا

در فصل شانزدهم  SPASالزامات سیستم تأیید و تصویب قطعه تأمین کنندگان گروه سایپا (ضمیمه شماره یک SSQR) نیز مبحث نمونه برداری مطرح شده است که در زیر می بینید.

فصل شانزدهم SPAS  – طرح کنترل  Control Plan
نحوه تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری :

جهت تعیین تعداد و تناوب نمونه گیری مطابق نظام نامه SQR سایپا جهت مشخصه های وصفی باید از جدول Z.D (ضمیمه نظامنامه) و برای مشخصه های کمی از جدول MIL STD 414 استفاده کرد.

در تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری جهت کنترل های حین تولید (در تولید پی در پی) تأمین کننده باید با توجه به مهلت بازکاری، قابلیت فرآیند، تیراژ تولید، درجه اهمیت و جداول Z.D (برای مشخصه های وصفی) و جداول MIL STD 414 برای مشخصه های کمی اقدام به تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری نماید.

*******

با توجه به الزام سازه گستر سایپا برای به کارگیری این جداول نمونه برداری مطابق با سطح بازرسی و سطح قابل پذیرش کیفیت AQL مشخص، فایل جداول استاندارد نمونه برداری (میلیتاری) برای دانلود و استفاده شما در این جا قرار داده می شود.

لازم به گفتن است که فایل اصلی استاندارد نمونه گیری MIL STD 414 به علت قدیمی بودن (۱۹۵۷) به صورت اسکن شده، سنگین و بدون کیفیت می باشد، به همین دلیل فایل زیر که حاوی جداول اصلی مورد نیاز می باشد، ارائه می گردد. بدیهی است که مندرجات فایل زیر با فایل اصلی منتشر شده توسط Department Of Defense ایالات متحده ، مطابقت داده شده است.

نکته ای دیگر نیز شایسته گفتن می باشد و آن که استاندارد نمونه برداری قبلی که شرکت های قطعه ساز خودرو در کشور از آن استفاده می کردند یعنی جداول استاندارد نمونه گیری MIL STD 105 دیگر از سوی هر دو خودروساز بزرگ کشور و شرکت های مهندسی و تأمین قطعات آن ها یعنی ساپکو ایران خودرو و سازه گستر سایپا معتبر نیست و خودروسازان دیگر این استاندارد را توصیه و الزام نمی کنند.

*******

دانلود فایل جداول استاندارد نمونه برداری MIL STD 414

فرمت : pdf

حجم : ۳۷۶KB

دانلود : MIL STD 414

 

10 پاسخ
 1. بهدانی
  بهدانی گفته:

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از شما استاد گرامی
  لطفاً میفرمایید که شرکت ساپکو در کدام مدرک الزامی خود به الزام استاندارد Mil std 1916 اشاره نموده اند؟

  پاسخ
  • حسین عبدی
   حسین عبدی گفته:

   با سلام و درود
   جناب بهدانی، در متن الزامات ساپکو، این مسئله درج نشده است. با این حال کارشناسان شرکت و ممیزان CB این خواسته را مطرح می نمایند.
   متشکرم

   پاسخ
  • حسین عبدی
   حسین عبدی گفته:

   با سلام
   کاملا درست است،
   اما تا متن الزامات سازه گستر بازنگری نشود یا به صورت بخشنامه به سازندگان اعلام نشود، کماکان قابل استفاده است، همانطور که هم اکنون نیز کارشناسان سایپا نمونه برداری مطابق این استاندارد را می پذیرند.

   پاسخ
    • حسین عبدی
     حسین عبدی گفته:

     الان استاندارد نمونه برداری MIL STD 1916 معتبر هست و در ممیزی هایی که CB انجام می دهد آن را قبول می کنند و می توانید آن را به کار بگیرید.

     با این حال مطابق آن چه در بالا گفته ایم، سازندگان و تأمین کنندگان سایپا اگر از استاندارد MIL STD 414 هم استفاده کرده باشند، اشکالی نخواهد داشت و به رغم این که خود استاندارد توسط منتشر کننده آن منسوخ شده و بیانیه هم داده است، کما کان مورد قبول مشتری و ممیزان خواهد بود تا زمانی که در الزامات خود استاندارد دیگری را معرفی کند یا به زنجیره تأمین خود به صورت رسمی اعلام نماید.

     موفق باشید

     پاسخ
  • حسین عبدی
   حسین عبدی گفته:

   سلام و درود
   توضیح خلاصه نداره تقریبا اما می توان گفت که برای این که محموله رو تأیید بکنید یا رد بکنید باید این آیتم های آماری رو محاسبه کنید و با مقایسه اونها بر اساس یک سری شرط ها که بزرگتر یا کوچکتر از مقادیر ارائه شده در استاندارد هست مشخص می شود که محموله تأیید یا مردود بشود.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.