جدول استاندارد نمونه برداری Zero Defect برای نمونه گیری آیتم های کنترلی وصفی با معیار پذیرش نقص صفر

در مطلب ” دانلود فایل جداول استاندارد نمونه برداری MIL STD 414 – جداول استاندارد نمونه گیری معتبر در الزامات سازه گستر سایپا SSQR ” در خصوص جداول استاندارد نمونه برداری و ارجاع خودروسازان به استانداردهای مختلف به مشخصات کنترلی مقداری و کمی پرداختیم، در این جا الزام استاندارد IATF 16949 و الزامات خاص مشتریان یا همان CSRها را بررسی می کنیم که در این خصوص چه گفته اند.

 

الف – ابتدا در الزامات استاندارد سیستم مدیریت کیفیت خاص صنعت خودرو IATF 16949 : 2016 و در بند ۸-۶-۶- معیارهای پذیرش می بینیم که به این صورت درج شده است :

۸-۶- ارائه محصولات و خدمات
۸-۶-۶- معیارهای پذیرش

معیار پذیرش باید توسط سازمان تعیین شده و در صورت لزوم یا اقتضاء توسط مشتری تأیید شده باشد. برای نمونه برداری داده های وصفی ، سطح پذیرش باید نقص صفر باشد. (بند ۹-۱-۱-۱- را ببینید)

 

ب – همچنین در الزامات خاص مشتری – CSR – شرکت سایپا نیز به مسئله سطح پذیرش نقص صفر برای داده های وصفی یا همان مشخصات کنترلی وصفی (توصیفی شامل لمسی، شنوایی، ظاهری، چشمی و . . .) پرداخته شده است.

بند ۷-۱-۲- الزامات سازه گستر سایپا – SSQR – را ببینید.
۷-۱-۲معیارهای پذیرش

معیارهای پذیرش باید توسط سازمان تعریف گردد و هر گاه لازم باشد به تأیید مشتری برسد. برای نمونه برداری داده های وصفی، سطح پذیرش باید نقص صفر در نظر گرفته شود. (به بند ۸-۲-۳-۱ رجوع شود)

۷-۱-۲-۰-۱جداول نمونه گیری

سازمان باید برای نمونه گیری داده های کمی از جداول MIL STD 414 و برای نمونه گیری داده های وصفی از جدول Zero Defect  استفاده نماید.

یادآوری SQR3

در شرایط تولید پی در پی در مرحله تولید انبوه محصولات، تعداد نمونه ها بایستی با توجه به تیراژ تولید، قابلیت فرآیند و اهمیت مشخصه بر اساس جداول نمونه گیری MIL STD 414 و Zero Defect تعیین گردد. تناوب نمونه ها بایستی با توجه به امکان پذیری برای تعیین تکلیف محموله های مشکوک تعیین گردد. برای راهنمایی بیشتر به ضمیمه شماره یک SPAS ، مراجعه شود.

 

در فصل شانزدهم SPAS – الزامات سیستم تأیید و تصویب قطعه تأمین کنندگان گروه سایپا (ضمیمه شماره یک SSQR )  نیز مبحث نمونه برداری مطرح شده است که در زیر می بینید.

فصل شانزدهم SPAS   – طرح کنترل  Control Plan
نحوه تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری :

جهت تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری مطابق نظام نامه SQR  سایپا جهت مشخصه های وصفی باید از جدول Z.D  (ضمیمه نظامنامه) و برای مشخصه های کمی از جدول MIL STD 414   استفاده کرد.

در تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری جهت کنترل های حین تولید (در تولید پی در پی) تأمین کننده باید با توجه به مهلت بازکاری، قابلیت فرآیند، تیراژ تولید، درجه اهمیت و جداول Z.D (برای مشخصه های وصفی) و جداول MIL STD 414 برای مشخصه های کمی اقدام به تعیین تعداد و تناوب نمونه برداری نماید.

 

پ – در الزامات ساپکو با عنوان ISSR (که امسال – ۱۳۹۷ – ویرایش جدید آن منتشر گردید و از مهر ماه ، سازندگان و تأمین کنندگان ایران خودرو ملزم به اجرای آن شدند) به سطح پذیرش نقص صفر برای آیتم های وصفی، اشاره مستقیم نشده است.

با این حال در نامه انتشار ویرایش جدید الزامات ساپکو عنوان شده است که الزامات ISSR تکمیل کننده الزامات IATF 16949 : 2016 می باشد پس نقص صفر برای داده های وصفی نیز مطابق بند ۸-۶-۶- استاندارد IATF 16949 : 2016 از سوی ساپکو هم الزام شده است.

*******

دانلود جدول استاندارد نمونه برداری نقص صفر – Zero Defect برای داده های وصفی

فرمت  : pdf

حجم :  ۶٫۸۰KB

دانلود : ZERO DEFECT

 

4+
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.