پروژه ارائه خدمات مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ در شرکت چوب سنگ

پروژه مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو۹۰۰۱ در شرکت چوب سنگ

روزهای آخر تابستان سال جاری بود که مشاور محترم مدیر عامل شرکت چوب سنگ با من تماس گرفتند تا جهت آغاز همکاری و ارائه خدمات مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو۹۰۰۱ مطابق استاندارد بین‌المللی ویرایش ۲۰۱۵ صحبت کنیم.

***

شاید اسم چوب سنگ را شنیده اید. این شرکت یکی از برندهای موفق در صنعت تولید محصولات سلولزی و مبلمان چوبی خانگی و اداری می باشد. شرکت چوب سنگ حدود ۲۰ سال هست که فعالیت می کند و در این مسیر رشد حرفه ای و پیشرفت کاری و تجاری خوبی داشته است. چوب سنگ ضمن آن که تولید کننده محصولات چوبی هست، طراحی، ساخت و اجرای پروژه های دکوراسیون و مبلمان در معماری فضای داخلی را نیز در مجموعه خدمات خود دارد.

 

پروژه ارائه خدمات مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ISO 9001 در شرکت چوب سنگ صنایع چوبی مبلمان و دکوراسیون داخلی

پروژه ارائه خدمات مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ISO 9001 در شرکت چوب سنگ

 

در مورد این شرکت یک ویژگی خاص هست که شاید برخی اطلاع نداشته باشند. مدیریت ارشد شرکت چوب سنگ، رویکرد و نگاهی ویژه بر طراحی اصیل دارد. همه محصولاتی که شرکت تاکنون تولید کرده است، توسط طراحان خود شرکت طراحی شده اند. این تأکید برخی مواقع به یک نوع پافشاری و اصرار نزدیک می شود به نوعی که حتی اگر سهوا طراحی یک محصول جدید یا بازطراحی محصولات قبلی، شبیه به محصول ارائه شده تولیدکننده دیگری در بازار بشود، از آن طرح و محصول، صرف نظر می شود.

طراح ارشد شرکت، فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس طراحی محصولات چوبی از دانشگاهی در ایتالیا می باشد. به جز آن شرکت با طراحان زبده دیگری نیز به صورت پروژه ای همکاری می کند.

شایسته گفتن هست که در کنار واحد طراحی، دپارتمان مهندسی نیز بر روی طراحی فرآیند ساخت و بهبود مشخصات فنی و کیفی محصول و همچنین ارتقاء راندمان و بهره وری عملیات تولید کار می کنند. چرا که دیگر اهداف مهم کسب و کار ارائه محصولی با کیفیت با قیمت های رقابتی می باشد.

شرکت چوب سنگ در شهرک صنعتی کاویان در نزدیکی شهرستان فریمان واقع شده است. چوب سنگ از آن دست شرکت هایی است که فقط و فقط بر طراحی و تولید محصول و ارائه آن به مشتری تمرکز نکرده است. در صورتی که در محل شرکت حضور یابید و از نزدیک آن را ببینید از طراحی لی‌اوت، دکوراسیون و معماری فضای داخلی کارخانه، رد پای تفکر خاص رهبر و مدیر ارشد سازمان را می توانید مشاهده نمایید. رویکرد مدیریت صرفا در سخت افزار و فیزیک کسب و کار محدود نشده است. نگرش و دیدگاه مدیران شرکت به کارکنان سازمان هم گفتنی‌هایی دارد که ارزش شنیدن را دارند و امیدوارم که در فرصت های آتی مواردی را بتوانم قلمی کنم.

****

مشاور محترم مدیر عامل شرکت چوب سنگ در اولین تماس، بیان کرد که مدیر عامل یکی از شرکت هایی که قبل‌تر مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو۹۰۰۱ آنها را بر عهده داشته‌ام، حسن نظر و لطف داشته و من را معرفی و پیشنهاد کرده‌اند. پس از انجام مذاکرات اولیه بر سر نحوه آغاز همکاری و اجرای پروژه مشاوره سیستم مدیریت کیفیت توافق کردیم. نهایتا در اوایل پاییز پروژه بهبود و ارتقاء سیستم مدیریت کیفیت شرکت مطابق با استاندارد بین‌المللی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ آغاز گردید.

در دو حضور ابتدایی در محل شرکت، با برنامه ریزی انجام شده، بازدید کاملی از ابتدا تا انتهای فرآیندهای عملیاتی شرکت صورت گرفت. در این تور آشنایی و اطلاع رسانی، مدیران و مسئولان هر قسمت توضیحات کاملی از نحوه انجام فرآیندهای پشتیبانی، آماده سازی، عملیات و تکمیل کاری را دریافت کردم.

پس از آن با مدیران ارشد و تصمیم گیرندگان اصلی سازمان جلسه هایی داشتیم. معمولا سعی می کنم در جلسه های ابتدایی از مطرح کردن سوال‌هایی در مورد انجام یا عدم انجام فعالیت‌های لازم در انطباق با الزامات سیستم مدیریت کیفیت یا پرسیدن در مورد نحوه مستند کردن و نگهداری سوابق و … پرهیز کنم. در گام‌های اولیه پروژه های مشاوره، برای آشنایی و برقراری یک ارتباط مناسب و سالم با مدیران، مسئولان و کارکنان سازمان تلاش می کنم.

از مدیران، سرپرستان و کارشناسان سازمان‌ها معمولا می پرسم که …

دیدگاه شان نسبت به سیستم مدیریت کیفیت چه هست؟

سیستم مدیریت کیفیت، برای شما چه کارکردهای مثبتی داشته است؟ چه بوده؟

یا چه اثرات نامناسبی بر عملیات، فرآیند یا وظایف شما داشته است؟ فکر می کنید چرا این چنین شده است؟

از اجرای پروژه های قبلی پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت چه نکته های مثبت یا منفی در ذهن‌شان مانده است؟ در پروژه حاضر اگر چه اقداماتی انجام دهیم یا انجام ندهیم یا این که فعالیت ها را چگونه انجام دهیم بهتر خواهد بود؟

پاسخ دادن به این سوال‌ها، یعنی این که درس آموخته‌های‌شان را مرور کرده و آنها را بیان می کنند. دقت فرمودید؟ مشارکت آنها از همین ابتدا که پروژه در ظاهر، اجرای آن شروع نشده است، کلید می خورد.

در صورتی که بتوانید در جلسه ها و ملاقات های اولیه، ارتباط برقرار کنید و حس خوبی ایجاد نمایید، به شما در اجرای خوب و موثر پروژه کمک می‌کند. این را بگذارید کنار این تصویر که از همان ابتدا دنبال این موضوع باشید که به مدیران و مسئولان شرکت که تا کنون شما را ندیده و شخصیت، تفکر و رفتار شما نمی‌شناسند، نشان دهید و به‌شان اثبات کنید که آن چه تا کنون انجام می‌داده‌اند، ناکافی و یا در حالتی بدتر، اشتباه و نادرست بوده است.

مطابق اطلاعات دریافتی اولیه، مرور مدارک و مستندات و همچنین گفت‌وگو با مدیران و مشاهده مستقیم عملیات در سایت شرکت، برنامه اجرایی برای پیاده سازی شرح خدمات را بازبینی و گانت چارت زمان‌بندی شده فعالیت‌های پروژه مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو۹۰۰۱ را تدوین کردیم. پس از آن مسئول اصلی و رابط پروژه در سازمان مشخص گردید. مسیرهای ارتباطی و انتقال اطلاعات را تعریف و تدابیر لازم را اتخاذ نمودیم. هماهنگی برگزاری دوره آموزشی و همچنین کارگاه های آموزشی نیز از جمله اقداماتی بود که صورت پذیرفت.

حالا دیگر اجرای پروژه به صورت رسمی و عملیاتی، آغاز شده است.

در ادامه از اجرای طرح، بازخوردها و نتایج حاصل نیز گزارش هایی تقدیم حضور خواهد شد.

 

پروژه مشاوره سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان چوب سنگ صنعت سلولزی محصولات چوبی مبلمان

پروژه ارائه خدمات مشاوره پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 در شرکت چوب سنگ

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.