IATF169492016-Shutdown

بررسی و تشریح بند ۸-۵-۱-۴ استاندارد بین المللی سیستم مدیریت کیفیت خودروسازی IATF 16949 : 2016 با عنوان تصدیق پس از توقف (شات دان) + دانلود نمونه فرم چک لیست

10+

بند ۸-۵-۱ استاندارد بین المللی سیستم مدیریت کیفیت خودروسازی IATF 16949 : 2016 به مباحث مرتبط با حوزه کنترل تولید و ارائه خدمات می پردازد. ذیل این بند و در جزء  ۸-۵-۱-۴ با عنوان تصدیق پس از توقف (شات دان)، متن استاندارد به این صورت است :

۸-۵-۱-۴- Verification after shutdown

The organization shall define and implement the necessary actions to ensure product compliance with requirements after a planned or unplanned production shutdown period.

۸-۵-۱-۴- تصدیق پس از توقف

“سازمان باید اقدامات ضروری جهت حصول اطمینان از انطباق محصول با الزامات پس از یک دوره توقف تولید برنامه ریزی شده یا نشده را تعریف و اجراء نماید.

 

برای تعریف مختصات این الزام و طرح ریزی اقدامات مناسب به جهت انجام و پیاده سازی این بند، می توان پرسش نامه ای (چک لیست) طراحی نمود که مسائل و نکات لازم برای اجرای صحیح تصدیق پس از توقف در آن دیده شود. مسائل و نکات لازم، در شرکت های مختلف تولیدی و فرآیندهای گوناگون ساخت، طبیعتا متفاوت می باشد.

پرسش نامه زیر به برخی نکات به صورت کلی پرداخته است و بدیهی است در صورتی که درصدد اجرای پروژه سیستم مدیریت کیفیت خودروسازی IATF 16949 : 2016 با هدف اخذ گواهینامه این استاندارد بین المللی می باشید بایستی روش تصدیق پس از شات دان را در فرآیند تولید شرکت خود به صورت اختصاصی، طراحی نمایید. در صورتی که از فرمت ارائه شده (پرسش نامه) در این جا استفاده می کنید مفاد آن یعنی آیتم های مورد بررسی پیش و پس از توقف را مطابق با شرایط فرآیندها و عملیات شرکت خود بازنگری کرده و سپس آن را به کار بگیرید.

این پرسش نامه حاوی دو قسمت اقدامات لازم و ضروری برای مقطع زمانی پیش از شات دان و همچنین پس از شات دان می باشد.

همه پرسش ها بایستی با علامت تیک V (انجام شده، OK و مثبت) یا ضربدر X (انجام نشده، NOK و دارای مشکل) در ستون وضعیت، پاسخ داده شوند. موارد انجام نشده و دارای مسئله بایستی با اقدام اصلاحی زمان بندی شده مناسب، پاسخ داده شده و برطرف گردند.

گفتن این نکته ضروری است که تصدیق پس از توقف (شات دان) مطرح شده در بند ۸-۵-۱-۴ با تصدیق راه اندازی کار job set-ups verification ارائه شده در بند  ۸-۵-۱-۳ استاندارد، متفاوت می باشد.

 

چک لیست تصدیق پس از توقف (شات دان)

تاریخ : خط تولید : مرحله کاری :
نام محصول : نام مسئول ارزیابی : تأمین کننده :
ردیف شرح آیتم شرایط مطلوب و مورد انتظار وضعیت اقدام اصلاحی
پیش از توقف (شات دان)
۱ از این که دستگاه ها، مواد و قطعات به طور مناسب برای توقف آماده گردیده اند، اطمینان حاصل شده است؟ – دستگاه ها و تجهیزات با مشخصه ها و شرایط ارائه شده توسط سازنده خاموش شده اند؟

– تأیید کنید که نرم افزار پشتیبانی (بک آپ) در دسترس می باشد.

– مواد مصرفی به صورت صحیح از دستگاه ها تخلیه و پاک سازی شده و ذخیره گردیده است.

۲ آیا تاریخ انقضای مواد مصرفی مشخص شده و مورد توجه قرار گرفته است؟ – FIFO رعایت شده است.

– تاریخ باز شدن، استفاده، تخلیه و پاک سازی را بررسی کرده و تأیید نمایید.

– مواد تاریخ مصرف گذشته را جایگزین کنید.

۳ آیا پیش از توقف، تمامی خطوط از محموله ها و بچ های در جریان تولید (نیم ساخته) تخلیه شده است؟ – همه قطعات را شناسایی کرده و شرحی دقیق از شرایط آن ها را به صورت گزارش تهیه کنید.

– این گزارش مشروح باید تمام قطعات در حین ساخت، در حال بازکاری یا تعمیر، قطعات مشکوک و با وضعیت نامشخص و همچنین قطعات نامنطبق و معیوب داخل قرنطینه را باید شامل شود.

۴ آیا محصولات نهایی در مکان و شرایط محیطی مناسب، قرار داده شده اند؟ – هر نوع آلودگی شامل نشتی آب، گرد و غبار، کثیفی و غیره را بزدایید.

– دما، رطوبت و دیگر مشخصات مهندسی درست و صحیح باشند.

۵ آیا الزامات تحویل و دریافت اقلام، مورد بازنگری قرار گرفته است؟ – نیازمندی های دریافت و تحویل اقلام بازنگری شده است.

– تأمین پیوسته و بدون مشکل، تضمین شده است.

– موجودی ها و ذخیره ها به طور مناسبی طرح ریزی شده اند.

پس از توقف (شات دان)
۱ آیا همه اپراتورها مورد تأیید بوده و گواهی شده اند که می توانند وظایف مشخصی را مطابق با آخرین ویرایش دستورالعمل های کاری انجام بدهند؟ – تنها اپراتورهای گواهی شده دارای صلاحیت، اجازه دارند وظایف معینی را انجام دهند.

– مگر این که تحت نظارت مستقیم سرپرست (به عنوان برنامه آموزشی) قرار داشته باشند.

۲ آیا پس از توقف وضعیت و شرایط همه قطعات در حال ساخت، بازبینی و بررسی می گردد؟ – همه محموله های در جریان ساخت را چک نمایید تا مطمئن شوید که وضعیت صحیح آن ها شناسایی شده، دچار آسیب دیدگی و آلودگی نگردیده یا اجزاء و قطعاتی از آن ها گم نشده است.
۳ آیا هنگام شروع کار (حداقل در شروع هر شیفت) کارکرد وسایل و روش های خطاناپذیرسازی، به وسیله قطعات نمونه شاهد منطبق و نامنطبق بررسی شده اند؟ – پس از شات دان اطمینان حاصل کنید که کلیه وسیله ها و تجهیزات خطاناپذیرسازی به صورت کامل و درست کار می کنند.
۴ در جاهایی که کنترل ۱۰۰% نیست، آیا تناوب نمونه برداری یا تعداد نمونه های بازرسی، افزایش پیدا کرده است؟ – هر نکته و مسئله پیش بینی نشده ای که ممکن است از توقف ایجاد شده باشد را شناسایی کنید.
۵ آیا گیج ها و فیکسچرهایی که نیاز به تصدیق دارند، بررسی و تأیید شده اند؟ – وضعیت کالیبراسیون همه ابزارهای اندازه گیری را بررسی کرده و از این که به روز هستند، مطمئن شوید.
۶ آیا تنظیمات فرآیندی و ست آپ دستگاه ها، انجام شده و تأیید گردیده است؟ – تنظیمات راه اندازی که به صورت واقعی روی دستگاه ها انجام شده، با آیتم ها و مقادیر مندرج در مستندات، مقایسه گردیده و تنظیمات، تصدیق شده است.
۷ آیا فرآیند تأیید اولین قطعه تولیدی، رعایت شده و اجراء گردیده است؟ – پیش از دادن مجوز برای شروع تولید، قطعات با نمونه مرجع، تصدیق شده اند.

 

مدارک و مستندات انجام اقدامات تصدیق پس از توقف را به صورت پرسش نامه های تکمیل شده و به عنوان سوابق اجرای این بند استاندارد، نگهداری نمایید.

 

 

نمونه فرم چک لیست تصدیق پس از توقف

دانلود:   IATF-16949-Shut Down Checklist

فرمت : pdf        حجم :   ۵۳۸KB

 

 

3952 بار تاکنون این مطلب بازدید شده است 1 بار امروز این مطلب مطالعه شده است
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.