همپوشانی نقش ها در شرکتهای فامیلی و کسب وکارهای خانوادگی

همپوشانی نقش ها در شرکتهای فامیلی و کسب وکارهای خانوادگی

تعداد شرکت ها و کسب و کارهایی که توسط تعدادی از اعضای یک خانواده تأسیس شده و فعالیت می کنند بسیار قابل توجه هست، با این حال مطالب، محتوا و مقاله هایی که به مسائل مربوط به شرکتهای فامیلی و کسب وکارهای خانوادگی پرداخته اند، آنچنان زیاد نمی باشد.

بسیاری از ما تجربه کار در شرکت هایی که به صورت فامیلی اداره می شوند را داشته ایم یا حداقل با کسب و کارهای خانوادگی کار کرده ایم، این شرکت ها ویژگی های خاص خود را دارند. شناخت ویژگیها و خصوصیات این گونه سازمان ها می تواند خود مالکان، مدیران و اعضای خانواده و همچنین دیگر کارکنان سازمان را یاری نماید تا مدیریت کارآمد و اثربخشی را در کسب و کار اعمال نمایند.

یکی از مسایل مهم درباره شرکتهای فامیلی و کسب وکارهای خانوادگی به نحوه درک افراد از نقش خود در سازمان مربوط می شود. در اینجا یک مفهوم ارائه شده است و در تصویر می بیند که نقش هایی که هر یک از اعضای (یک خانواده) در کسب و کاری فامیلی می توانند داشته باشند به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

  1. نقش های مالکیتی
  2. نقش های خانوادگی و
  3. نقش های مدیریتی

فهم و درک هر کدام از انواع این نقش ها، مفاهیم و مسایل مربوط به آنها همچون مسئولیت ها، اختیارات، جایگاه و . . . نحوه تعامل و رفتار فرد با نقش یا نقش های خود و همچنین تفکیک قایل شدن بین نقش ها در موقعیت هایی که ضروری می نمایاند، اهمیت بالایی دارد.

شاید نحوه درک فرد از نقش خود و در پی آن رفتار و انجام فعالیت های کاری و مدیریتی در سازمان، آن نکته مهم و کلیدی در جلوگیری از وقوع مسایل و مشکلات بزرگ و کوچک در سازمان باشد.

شما هم شاید موافق باشید که فهم صحیح و تمایز و تفکیک قایل شدن مابین نقش مالکیتی و نقش مدیریتی در سازمان، در تعامل و برقراری ارتباط مابین مالکان (اعضای خانواده) با مدیران، مسئولان و کارکنان سازمان، تأثیر قابل توجهی در رفتار سازمانی و سطح عملکرد نیروی انسانی سازمان بگذارد.

 

همپوشانی نقش ها در شرکتهای فامیلی و کسب وکارهای خانوادگی

همپوشانی نقش ها در شرکتهای فامیلی و کسب وکارهای خانوادگی

 

در فرصت های بعدی در خصوص مسایل مربوط به شرکتهای فامیلی وکسب و کارهای خانوادگی مطالب بیشتری ارائه خواهم کرد.

 

منبع :

 Alberto Gimeno

Associate Professor in Business Policy and Director of the Advanced Management Program (AMP), ESADE Business School, Spain

 Gemma Baulenas

Family Business Knowledge S.L

 Joan Coma-Cros

Family Business Knowledge S.L

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.