مدیریت ریسک رعایت و ریسک تطابق در مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت شرکتی با سیستم مدیریت تطابق ایزو 37301 الزامات و راهنمای استفاده و پیاده سازی

سیستم مدیریت تطابق و رعایت برای مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت شرکتی

رعایت و تطابق در مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت شرکتی با سیستم مدیریت تطابق ایزو ۳۷۳۰۱

استاندارد ایزو ۳۷۳۰۱ با عنوان سیستم مدیریت تطابق، الزامات و مکانیزم‌های مناسب و کارآمدی را برای بحث تطابق، انطباق یا رعایت سازمان‌ها ارائه می‌کند. می‌دانید که تطابق یا رعایت در مدیریت ریسک سازمانی و همچنین حاکمیت سازمانی اهمیت بالایی دارد.

این استاندارد به جز الزامات سیستم مدیریت تطابق، راهنمای استفاده از الزامات را نیز ارائه می‌کند.

برای این بیشتر با استاندارد آشنا شوید بخش‌هایی از متن استاندارد در بند مقدمه را در اینجا نقل می‌کنم. همچنین در صورتی که علاقه‌مند به مدیریت ریسک سازمانی ERM یا حاکمیت سازمانی هستید شما را به مطالعه متن استاندارد دعوت می‌کنم.

مقدمه

سازمان‌هایی که هدف آنها دستیابی به موفقیت بلند مدت است نیاز به پایه‌گذاری و حفظ فرهنگ تطابق با در نظر گرفتن نیازها و انتظارهای طرف‌های ذی‌نفع داند. بنابراین تطابق نه تنها اساس، بلکه یک فرصت برای یک سازمان موفق و پایدار است.

تطابق، یک فرآیند مستمر و نتیجه انجام تکالیف سازمان است. تطابق با نهادینه کردن آن در فرهنگ سازمان و در رفتار و نگرش افرادی که برای سازمان کار می‌کنند پایدار می‌شود. مطلوب است که مدیریت تطابق ضمن حفظ استقلال در سایر فرآیندهای مدیریتی، الزامات عملیاتی و روش‌های اجرایی سازمان ادغام شود.

یک سیستم مدیریت تطابق اثربخش که در سرتاسر سازمان جاری باشد، سازمان را قادر به اثبات تعهد خود به رعایت قوانین مرتبط، الزامات مقرراتی، آیین‌نامه‌های صنعتی و استانداردهای سازمانی و هم‌چنین استانداردهای حکمرانی خوب، بهترین شیوه‌های پذیرفته شده، اخلاقیت و انتظارهای جامعه می‌سازد.

رویکرد سازمان در مورد تطابق، توسط راهبری با به‌کارگیری ارزش‌های بنیادی و استانداردهای حکمرانی خوب، اخلاقی و اجتماعی که مورد پذیرش عموم قرار گرفته، شکل می‌گیرد. نهادینه کردن تطابق در رفتار افرادی که برای یک سازمان کار می‌کنند، قبل از هر چیز به راهبری در تمام سطوح و ارزش‌های شفاف سازمان و هم‌چنین پذیرش و اجرای اقدامات برای ترویج رفتار تطابق بستگی دارد. اگر در تمام سطوح یک سازمان این وضعیت وجود نداشته باشد ریسک عدم تطابق وجود دارد.

 

سیستم مدیریت تطابق و رعایت و انطباق برای مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت سازمانی

سیستم مدیریت تطابق / رعایت / انطباق – مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت سازمانی

 

در برخی از حوزه‌های قضایی، دادگاه‌ها هنگام تعیین جریمه مناسب در ارتباط با نقض قوانین مرتبط، تعهد سازمان به تطابق را از طریق سیستم مدیریت تطابق خود در نظر گرفته‌اند. بنابراین نهادهای تنظیم کننده مقررات و مراجع قضایی نیز می‌توانند از این استاندارد به عنوان بهینه کاوی بهره‌برداری کنند.

سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای متقاعد شده‌اند که با اعمال ارزش‌های الزام آور و مدیریت تطابق مناسب، می‌توانند از یکپارچگی خود محافظت کرده و از عدم تطابق با تکالیف تطابق سازمان جلوگیری کرده یا آن را کمینه کنند. بنابراین یکپارچگی و انطباق اثربخش، عوامل کلیدی مدیریت خوب و کوشا هستند. تطابق هم‌چنین به رفتار اجتماعی مسئولانه سازمان‌ها کمک می‌کند.

یکی از اهداف این استاندارد کمک به سازمان‌ها برای ایجاد و گسترش فرهنگ مثبت تطابق است. نظر به این‌که مدیریت اثربخش و صحیح ریسک‌های مرتبط با تطابق، منافع متعددی را برای سازمان در بر دارد، توصیه می‌شود به عنوان فرصتی برای پیگیری و اتخاذ تلقی شود.

برخی از منافع بدین شرح است.
  • بهبود فرصت‌های کسب و کار و پایداری

  • حفاظت و افزایش شهرت و اعتبار سازمان

  • در نظر گرفتن انتظارهای طرف‌های ذی‌نفع

  • نشان دادن تعهد سازمانی به مدیریت اثربخش و کارآمد ریسک‌های تطابق

  • افزایش اعتماد اشخاص سوم به ظرفیت سازمان برای دستیابی به موفقیت پایدار

  • کمینه کردن ریسک تخلف در خصوص هزینه‌های مرتبط و آسیب به شهرت

 

مدیریت ریسک رعایت و ریسک تطابق در مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت شرکتی با سیستم مدیریت تطابق ایزو 37301 الزامات و راهنمای استفاده و پیاده سازی

سیستم مدیریت تطابق و رعایت برای مدیریت ریسک سازمانی و حاکمیت شرکتی

 

دانلود فایل متن استاندارد سیستم مدیریت تطابق ایزو ۳۷۳۰۱  ویرایش ۱۴۰۱

سیستم های مدیریت تطابق – الزامات همراه با راهنمای استفاده

ISO 37301:2021 , Compliance management systems – Requirements with guidance for use

نهاد منتشر کننده متن فارسی : سازمان ملی استاندارد ایران

ویرایش : ۱۴۰۱

دانلود : ISO 37301-سیستم مدیریت تطابق

نهاد انتشار دهنده استاندارد : سازمان بین‌المللی استانداردها ISO

ویرایش : ۲۰۲۱

لینک استاندارد در وب سایت سازمان ملی استاندارد ایران

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.