تدریس دوره آموزشی مبانی مدیریت و رهبری و برگزاری دوره اصول سرپرستی

تدریس دوره مبانی مدیریت و اصول سرپرستی در شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی

تدریس دوره مبانی مدیریت در شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی

چندی پیش اشاره کردم که به جهت آشنایی با فرآیندهای کاری، بافت سازمانی و عملیات و وظایف واحدهای مختلف شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی برای طراحی آموزشی و تدریس دوره مبانی مدیریت و اصول سرپرستی در محل کارخانه (شهرک صنعتی فردوسی – چارطاقی) حاضر شدم و پس از گفتگو با مدیریت محترم کارخانه از واحدهای مختلف لیتوگرافی، چاپ، بسته بندی، صحافی و . . . هم بازدید کردم.

ماحصل این بازدید و گفتگو با مدیران و سرپرستان مجموعه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی و همچنین فهرستی یک صفحه ای از اهداف آموزشی مدیریت ارشد شرکت برای دوره مبانی مدیریت و اصول سرپرستی را در بازنگری سرفصل ها، مطالب و مفاد دوره اعمال کردم. در فایل آموزشی دوره، قسمت‌هایی نیز به عنوان خودخوان و خودآموز درج گردید تا فراگیران بیرون از کلاس به مطالعه آن ها بپردازند.

دوره مبانی مدیریت را طی چهار روز در هفته های متوالی در محل مرکز جوانان آستان قدس رضوی برگزار کردیم. در این دوره ۱۴ نفر از مسئولان و سرپرستان واحدهای سازمانی شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس شامل چاپخانه مشهد و کارخانه شهرک صنعتی فردوسی حضور یافتند.

با توجه به اهداف برگزاری دوره و همچنین هم‌اندیشی های انجام شده با حاضران در کلاس، مقرر شد که روی مباحث خاصی همچون ارتباطات سازمانی، مدیریت رفتار سازمانی و توسعه مهارت های رهبری بیشتر وقت بگذاریم. با توجه به اهمیت زیاد مسائل مربوط به رفتار سازمانی و رهبری، چند نمونه و مطالعه موردی رفتار و ارتباطات سازمانی و تصمیم ها و مهارت های رهبری مطرح گردید. ضمن آن، یک نمونه واقعی که اخیرا در شرکت رخ‌داده بود به لحاظ ماهیت آن رویداد، علت وقوع مسئله و همچنین رفتارها و تصمیم های جایگزین و بهینه، مورد بحث و تحلیل قرار گرفت.

و بازهم در همین رابطه، یک مطلب که حاوی نکته ها، رهنمودها و توصیه های رفتار سازمانی و برقراری ارتباط با کارکنان در موقعیت های مختلف کاری و سازمانی بود نیز در کلاس ارائه شد. این مطلب حاوی پیشنهادهایی بود که نویسنده توصیه می کرد مدیران و سرپرستانی که تازه به یک پست مدیریتی یا سرپرستی ارتقاء یافته اند رفتارهای سازمانی خاصی یا شیوه های ارتباطی مشخصی را در پیش بگیرند. این رفتارهای پیشنهادی با رفتارهای تجربی نامناسب و غیرموثر معمول هم مقایسه شده بودند تا جنبه آموزشی و توجیهی آن برای سرپرستان پررنگ تر هم بشود.

 

برگزاری و تدریس دوره آموزشی مبانی مدیریت و دوره اصول سرپرستی برای سرپرستان شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در محل مرکز جوانان آستان قدس

تدریس دوره آموزشی مبانی مدیریت و دوره اصول سرپرستی برای سرپرستان شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در محل مرکز جوانان آستان قدس

 

یکی از کارگاه های آموزشی که در این دوره برگزار شد کارگاه آموزشی برنامه ریزی بود. این کارگاه در فرمت از پیش طراحی شده تشکیل گردید و فراگیران با در نظر گرفتن یک هدف واقعی سازمانی، تدوین راهبرد دستیابی به هدف اصلی و پیش بینی اقدام ها، تعیین مسئولان اقدام، زمان‌بندی انجام فعالیت ها و برآورد منابع و امکانات لازم برای تحقق اهداف را تمرین کردند.

در همان جلسه ابتدایی دوره آموزشی مبانی مدیریت و اصول سرپرستی به افرادی که در کلاس حاضر شده بودند اعلام کردیم که در جلسه آخر، از آنها آزمون کتبی به عمل خواهد آمد. این اقدام با ابتکار و صلاحدید مدیریت ارشد مجموعه همراه شد که به نفرات اول تا سوم که بیشترین امتیاز را در آزمون کتبی (به علاوه امتیاز مدرس از حضور و مشارکت افراد در کلاس ها) به دست بیاورند، پاداش مناسبی اعطا خواهد شد.

مطابق همین طرح در جلسه چهارم و در ساعت پایانی آموزش، برگه های آزمون حاوی پرسش های طراحی شده در اختیار فراگیران قرار داده شد تا طی ۳۰ دقیقه به سوال های آزمون پاسخ دهند. دو روز پس از آزمون، نتایج و امتیازهای هر یک از پرسنل را به مسئول آموزش شرکت (واحد طرح و برنامه) اعلام کردم تا برای تشویق و قدردانی از نفرات حائز امتیازهای بالاتر اقدام شود. گفتنی است که با انجام آزمون کتبی در حقیقت مرحله یادگیری از مدل چهار سطحی ارزیابی اثربخشی آموزش به روش کرک پاتریک نیز انجام شد.

 

برگزاری و تدریس دوره آموزشی مبانی مدیریت و دوره اصول سرپرستی برای سرپرستان شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در محل مرکز جوانان آستان قدس

تدریس دوره آموزشی مبانی مدیریت و دوره اصول سرپرستی برای سرپرستان شرکت چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در محل مرکز جوانان آستان قدس

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.