استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی ایزو ISO 30405:016

ایزو ۳۰۴۰۵، استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی ایزو ISO 30405

ISO 30405:2016 – Human resource management, Recruitment- Guidelines
استاندارد ملی ایران INSO 17061:2018

استاندارد ایزو ۳۰۴۰۵ با عنوان استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی، اولین استاندارد منتشر شده در حوزه منابع انسانی و از سری استانداردهای مدیریت منابع انسانی ایزو ISO 30400 ، می باشد که به همت سازمان ملی استاندارد ایران، نسخه فارسی آن تدوین و منتشر گردیده است.

پیش از این در مطلب معرفی استانداردهای مدیریت منابع انسانی سری ایزو ۳۰۴۰۰ این استاندارد را به صورت کلی و خلاصه معرفی کردیم. همچنین فایل متن استاندارد ISO 30400 واژگان و اصطلاحات سیستم های مدیریت منابع انسانی نیز معرفی و برای دانلود و بهره‌گیری، ارائه شد.

هم اکنون به معرفی استاندارد دیگری از سری ایزو ۳۰۴۰۰ استانداردهای مدیریت منابع انسانی یعنی استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی – ایزو ۳۰۴۰۵ می پردازیم. متن خود استاندارد به اندازه کافی گویا و شفاف هست که عینا آن را در اینجا نقل کنم.

در بند مقدمه استاندارد راهنمای مدیریت منابع انسانی، استخدام ISO 30405 می بینید :

استخدام یکی از بخش های اصلی مدیریت منابع انسانی و شامل فعالیت های ضروری است که سازمان برای جذب، منبع یابی، ارزیابی و به کارگماری افراد بر عهده دارد. فعالیت هایی که فرآیند استخدام را شکل می دهند تا حدی با فعالیت هایی که در به کارگماری انجام می شود، همپوشانی دارند ولی تمرکز اصلی این استاندارد بر استخدام است.

در نظرسنجی و تحقیقات انجام شده توسط World Federation of People Management Associations فدراسیون جهانی انجمن مدیریت کارکنان WFPMA از ۴۲۸۸ مدیر اجرایی از ۱۰۲ کشور، معلوم شد سازمان هایی که از لحاظ توانایی انجام استخدام در ۲۰ درصد بالای رده بندی قرار داشتند، تا سه و نیم برابر رشد درآمد داشته و دو برابر سایر سازمان ها حاشیه سود تجربه کردند.

این استاندارد درصدد فراهم کردن راهنمایی های لازم در مورد فرآیندها و روش های اجرایی اثربخش در استخدام افراد است تا به سازمان ها در تمرکز بر اهداف عملکردی استخدام و تحقق آن ها کمک کند.

در متن استاندارد ایزو ۳۰۴۰۵ در خصوص ارتباط با مدیریت منابع انسانی در زمینه سازمان آمده است که؛ فرآیند استخدام از لحظه تصویب درخواست آغاز می شود. استخدام به منظور جذب، منبع یابی، ارزیابی و به کارگماری افرادی طراحی می شود تا فعالیت های سازمان را انجام دهند. فرآیند کلی استخدام از دید استاندارد به صورت زیر طرح ریزی گردیده است.

فرآیند کلی استخدام از دید استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی ایزو ISO 30405:016

فرآیند کلی استخدام از دید استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی ایزو ISO 30405:016

 

استفاده از استاندارد ایزو ۳۰۴۰۵

این استاندارد، راهنمایی هایی را برای افراد مسئول استخدام، فراهم می کند. در بند چهار، هم فرآیندها و هم روش های اجرایی و نیز معیارهای مرتبطی ارائه شده است که می توانند برای جذب، منبع یابی sourcing (personnel) ، ارزیابی و به کارگماری افراد در سازمان مورد استفاده قرار گیرند. در بند پنج، راهنمایی هایی برای اندازه گیری، تحلیل و بهبود به منظور ارزیابی کارایی، اثربخشی و اثرات فرآیند استخدام، ذکر شده است.

 

هدف و دامنه کاربرد استاندارد راهنمای استخدام منابع انسانی

هدف از تدوین این استاندارد، ارائه راهنمایی در مورد نحوه جذب، منبع یابی، ارزیابی و استخدام افراد است. این استاندارد بر فرآیندها و اقدمات کلیدی از جمله موارد زیر تمرکز دارد :

  • تدوین خط مشی استخدام
  • کل فرآیند استخدام از منبع یابی متقاضیان بالقوه تا آشناسازی تازه استخدام شده ها
  • ارزشیابی و اندازه گیری

 

در استاندارد ISO 30405 تأکید شده است که تمامی سازمان ها صرف نظر از اندازه یا نوع آن ها می توانند این استاندارد را استفاده کرده و به کار گیرند.

برند کارفرما

در این استاندارد بر برند کارفرما employer branding نیز تأکید شده است که در این خصوص نکته ای شایسته گفتن می باشد. چندی پیش در باره برند کارفرمایی، یکی از استادان گرامی دانشگاه (دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی)، نتایج یک پژوهشی را که در دانشگاه صورت گرفته بود را توضیح می داد. خلاصه مطلب این بود که دانشجویان رشته های مختلف دانشگاهی در مقاطع مختلف، چه سازمان ها، دستگاه ها و شرکت هایی را برای استخدام شدن، ترجیح می دهند. به عبارت دیگر برند کارفرمایی کدام شرکت، نهاد یا سازمانی در کشور قوی تر و نیرومندتر است. طبق نتایج پژوهش انجام شده، سازمان اول به لحاظ مطلوبیت برند کارفرمایی، وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) و رتبه دوم از آن وزارت امور خارجه بود.

فایل متن استاندارد در زیر برای دانلود، مطالعه و استفاده ارائه گردیده است.

*******

دانلود استاندارد مدیریت منابع انسانی ایزو ISO 30405:016 – استخدام، راهنما
استاندارد ملی ایران INSO 17061:2018
ISO 30405:2016 – Human resource management, Recruitment- Guidelines

ویرایش : اول

فرمت  PDF

حجم : ۵۹۶KB

دانلود : ISO 30405 2016

 

مدیریت منابع انسانی : استخدام، آموزش، توسعه و نگهداری

مدیریت منابع انسانی : استخدام، آموزش، توسعه و نگهداری

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.