تدریس و آموزش دوره مدیریت دانش در ریخته‌گری ایران خودرو قزوین

تدریس و آموزش دوره مدیریت دانش در ریخته‌گری ایران خودرو – قزوین

برنامه ریزی، هماهنگی و برگزاری دوره مدیریت دانش در ریخته‌گری ایران خودرو – قزوین (استان قزوین)

در دی ماه گذشته از یکی از شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو با من برای برگزاری چند دوره آموزشی تماس گرفتند. ایشان، مدیر محترم آموزش شرکت ریخته گری ایران خودرو قزوین بود. گفت‌وگو در بدو امر به صحبت در خصوص نکته ها و مسایل معمول برگزاری دوره های آموزشی اختصاص یافت. چند دوره آموزشی را در نظر داشتند که به صورت حضوری در محل کارخانه برگزار کنند.

در ادامه اما محور اصلی گفت‌وگو به سمت طرح خواسته ها و الزامات شرکت در مورد مدرس، تغییر یافت. مطابق تصمیم هایی که در سازمان اتخاذ شده بود، می خواستند آموزش ها توسط مدرسی با شرایط و سوابق مشخصی، ارائه شود. نه فقط تجربه آموزش و سخنرانی، بلکه سابقه مشاوره سیستم های مدیریتی موضوع دوره های آموزشی را هم داشته باشد. همچنین مدرس، خود پیاده سازی و اجرای آن سیستم ها را تجربه کرده باشد.

هنوز تمام نشده بود و موارد خواسته ها ادامه داشت. مدرس مورد نظر در شرکت هایی آموزش، مشاوره یا پیاده سازی را انجام داده باشد که زمینه فعالیت، فرآیندهای تولیدی و محصولات شان، مشابه آنها باشد.

مدیر آموزش شرکت ریخته گری ایران خودرو ، ظاهرا از موارد بالا اطمینان حاصل کرده بود که با من برای آموزش این سیستم های مدیریتی تماس گرفته بودند. در صحبت‌های بعدی مطرح نمودند که با مطالعه و بررسی گزارش های تدریس دوره های آموزشی، پروژه های مشاوره و سوابق شغلی و کارهای اجرایی من در وب سایت به این نتیجه رسیده بودند.

دوره های درخواستی، در کل چهار دوره آموزشی را شامل می شد. با توجه به برنامه های آموزشی سازمان و برخی مسایل دیگر، بنا بر این نهاده شد که دوره آموزشی مدیریت دانش اولین دوره ای باشد که برگزار شود. پس از آن دوره اصول سرپرستی و در ادامه دوره های دیگر در فرصت های بعدی، برنامه ریزی و برگزار شوند.

در خصوص برگزاری دوره مدیریت دانش در ریخته‌گری ایران خودرو ، برنامه ریزی های لازم شامل موارد زیر انجام گردید.

 • طراحی سرفصل ها و مطالب اصلی دوره در تناسب با ساختار، استراتژی ها و فرآیندهای کسب و کار
 • برآورد مدت زمان برگزاری دوره
 • تعیین تاریخ برگزاری دوره
 • دریافت اطلاعات لازم از افراد حاضر در دوره جهت شناخت از سطح دانسته ها و آشنایی آنها از موضوع دوره
 • تعیین شرایط برگزاری کلاس و امکانات و تجهیزات لازم
 • توافق در خصوص بهای ارائه خدمات آموزشی
 • هماهنگی رفت و آمد به محل کارخانه در قزوین (تاکستان، استان قزوین)
 • نحوه ارزیابی میزان یادگیری فراگیران، انجام آزمون و در ادامه استفاده از مدل ارزیابی اثربخشی آموزشی

 

تدریس و آموزش دوره مدیریت دانش در ریخته‌گری ایران خودرو قزوین

تدریس و آموزش دوره مدیریت دانش در ریخته‌گری ایران خودرو قزوین

 

مطابق برنامه ریزی ها و هماهنگی های انجام شده در محل شرکت حاضر شدم. تقریبا بیشتر مدیران واحدهای سازمان در سالن آموزش شرکت حضور یافتند. طبق سرفصل ها دوره مدیریت دانش را تدریس کردم.

در مدت زمان تشکیل کلاس ها سه کارگاه آموزشی و یک کار تمرینی نیز برگزار گردید.

 • کارگاه شناسایی حوزه های دانشی سازمان
 • کارگاه شناسایی دانش های حوزه های مربوط به هر کدام از حاضران در دوره
 • انجام تمرین دسته بندی انواع دانش های شناسایی شده
 • کارگاه ثبت تجربه و تدوین درس آموخته های آن

خالی از لطف نیست به یاد آوردن سفر کوتاه تهران به قزوین و تاکستان، چرا که صبح زود ساعت ۵ به همراه راننده ای که از طرف مرکز خدمات ایران خودرو آمده بود از تهران راه افتادیم. دقیقا از زمانی که از شهر خارج شدیم تا نزدیک قزوین برف بسیار سنگین و زیبایی می آمد. حس خیلی خوبی داد.

***

شرکت صنایع ریخته گری ایران خودرو یکی از زیرمجموعه های شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو IKIDO می باشد. شرکت در سال ۱۳۷۹ با هدف تامین قطعات ریخته گری چدنی برای گروه صنعتی ایران خودرو، صادرات و سایر صنایع داخلی تاسیس گردید.

این شرکت از ۱۳۸۶ شروع به تولید نموده است. تولیدات اولیه شرکت قطعات چدن خاکستری بوده است. هم اکنون اما طیف وسیعی از محصولات چدنی را تولید و ارائه می کند.

خطوط تولید شرکت شامل موارد زیر می باشد.

خط قالب گیری هانزبرگ

این خط تمام اتوماتیک و مجهز جهت تولید قطعات ایمنی خودرو طراحی و ساخته شده و امکان تولید انواع قطعات چدنی خاکستری و داکتیل تا وزن ۶۰ کیلوگرم را دارد.

خط قالب گیری واگنر

این خط تمام اتوماتیک بوده و توسط شرکت آلمانی واگنر ساخته شده است، تمامی مراحل قالبگیری، خروج قطعه از قالب و ماسه سازی به وسیله دستگاه های اتوماتیک صورت می گیرد

خط قالب گیری HWS

این خط جهت تولید قطعات بلوک سیلندر و همینطور قطعات سنگین طراحی و تجهیز شده است. تمامی فرایندهای تولید قطعات در این خط به صورت پیوسته و اتوماتیک می باشد. تمامی مراحل تولید قطعات بلوک سیلندر شامل قالبگیری؛ تولید و قراردادن ماهیچه در قالب، ذوب ریزی، سنگ زنی، شات بلاست و انجام تست های نشتی و رنگ آمیزی توسط تجهیزات مخصوص و پیشرفته انجام می شود.

خط ذوب  Furnace

این خط با استفاده از چهار کوره القایی فرکانس متوسط، در هر ساعت امکان تولید ۳۲ تن ذوب چدن را دارد. کارگاه ذوب به تجهیزات پیشرفته Additive System مجهز می باشد که آنالیز ذوب را بر اساس آنالیز درخواستی به صورت خودکار اصلاح می نماید.

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.